Ads 468x60px

środa, 26 listopada 2014

"Drzewo Jessego" - nasz pomysł na zbliżający się Adwent 2014

W niedzielę rano napisała do mnie koleżanka z pytanie:
Czy z naszymi dziećmi robiłam kiedyś "Drzewo Jessego"? 
Odpowiedź moja była krótka - "nie"...

Muszę się przyznać, że nie wiedziałam na temat tego zwyczaju, ale poszperałam w sieci i naszym domowym Rytaule Rodzinnym - teraz jestem mądrzejsza (i taka skromniutka). :-)
Adwentowy zwyczaj "Drzewa Jessego" czasami zwanego jako "Różdżka Jessego" w Polsce jest mało znamy, ale myślę, że warto to zmienić. W wielu domach wykonuje się kalendarze adwentowe, wieńce, czy też uczęszcza się na Roraty - jest to fajny sposób na przygotowanie się do świat Bożego Narodzenia. My w tym roku stawiamy dodatkowo na poznanie przodków Jezusa.
Nazwa "Drzewo Jessego" nawiązuje do proroctwa Księgi Izajasza 11, 1:
„I wyrośnie różdżka z pnia Jessego, wypuści się odrośl z jego korzeni”,
"Pień Jessego" w proroctwie Izajasza symbolizuje ród królewski Dawida, natomiast odrośl tego pnia wskazuje na Jezusa Chrystusa, pochodzącego z pokolenia Judy i rodu  króla Dawida.
Ostatnio panuje moda na tworzenie drzewa genealogicznego swojej rodziny i wielki szacunek dla osób poszukujących swoich korzeni. Nasze maluchy póki co pytają o babcie, dziadków i ewentualnie pradziadków i póki co starcza im taka wiedza... Z rodowodem Jezusa jest ułatwiona sprawa, bo jest on opisany w Ewangelii Mateusza 1, 1-17 i czas Adwentu to dobry moment na poznanie kilku historii o bożym planie zbawienia.
To teraz krótka instrukcja jak zrobić domowe "Drzewo Jessego".
Do wazonu z wodą wkładamy średnich rozmiarów gałązkę jabłoni, wiśni, śliwki, gruszy czy innego drzewa kwitnącego (według tradycji w sobotę przed I niedzielą lub - jak podaje inne źródło na tydzień przed Adwentem).

Każdego wieczoru czyta się tekst Biblii mówiący o przodkach Jezusa, a następnie wykonuje się symbole pasujące do czytania po to, aby zawiesić go na gałązce. Gotowe ornamenty zaczynamy wieszać od najniższej gałązki, tak, aby na Boże Narodzenie na samej górze zawiesić symbol Jezusa Narodzonego. Pomysłów na wykonanie jest sporo: mogą to być wycinanki, malowane obrazki, wyklejane,zrobione z modeliny czy tez wyszyte im większe zaangażowanie tym ciekawsze drzewko będzie. :-) Mi ze względów czasowych trudno byłoby się zaangażować plastycznie, więc w tym roku stawiamy na gotowe obrazki, które udało mi się znaleźć w internecie


Będą przyklejone na kolorowe kółeczka i myślę, ze dzieciakom się spodobają. W planach mamy czytanie Pisma Świętego dla dzieci, aby tekst był bardziej przestępny dla maluchów. Ciekawa jestem jak plan się zrealizuje w życiu, póki co jestem bardzo optymistycznie nastawiona i nawet już gałązkę jabłoni zorganizowałam. :)
P.S.Ciekawych inspiracji na "Drzewo Jessego" można także znaleźć poszukać na https://majorkids.wordpress.com/inspiracje/.
P.S. I zakwitło na święta, może troszkę nieśmiało, bo trzema listkami, ale zawsze. :) 

2 komentarze:

  1. O, super, wcześniej o tym nie słyszałam.

    OdpowiedzUsuń
  2. Dla mnie genialne. Mimo, że do Świąt Bożego Narodzenia jeszcze kawałek, będę pamietać.

    OdpowiedzUsuń

 

Obejrzało nas

Tymczasem w Bydgoszczy...