Ads 468x60px

sobota, 16 listopada 2013

"Jeden z Nas" ("One of Us") - I Europejski Kongres Pro-Life (dzień panelowy): Fotoreportaż

1 listopada br. zakończyła się  zbiórka podpisów dla Europejskiej Inicjatywy Obywatelskiej Jeden z Nas (One of Us). Wśród ~1.900.000 głosów poparcia, Polska jest liderem. :-)
Za wszystkie podpisy, także Wasze - bardzo dziękujemy! Ukoronowaniem tego projektu był I Europejski Kongres Pro-Life "Jeden z Nas", który miał miejsce w Krakowie w dniach 14 - 17 listopada 2013r.
Dzięki zaproszeniu przez organizatorów, mogliśmy także uczestniczyć w sobotnim spotkaniu, które uważamy za bardzo udane (warte przejechania prawie 500 km). 16 listopada był dniem panelowym, podzielonym na bloki tematyczne, a każde z nich ciekawe i bardzo ważne.

Podczas konferencji prasowej osób odpowiedzialnych za EIO "JzN": Anny Del PinoCarla Cassiniego i Jakuba Bałtroszewicza wyjaśniono czym jest Europejska Inicjatywa Obywatelska, która została wprowadzona przez Traktat Lizboński.
Bardzo spodobały mi się słowa włoskiego europosłaktóry wyjaśnił dlaczego spotkanie odbywa się właśnie w Krakowie.
Cassini, pomysłodawca tej inicjatywy powiedział, że jest to miejsce symboliczne, ponieważ tutaj był biskupem największy obrońca życia, późniejszy papież Jan Paweł II, który zawsze zabiegał o godność człowieka od poczęcia do naturalnej śmierci, a jego Encyklika Evangelium Vitae powinna stać się podręcznikiem, każdego człowieka.

Pan Krzysztof Skowroński poprowadził panel europoselski na temat "Jak dziś budować cywilizację życia w świecie polityki?"
Piękne jest to, że przy jednym stole mogą się spotkać osoby o różnych przynależnościach partyjnych,
czasem innych spojrzeniach na prawo i gospodarkę, ale z jedną, łączącą ich wartością
 - życiem.

Piękne wystąpienie miała Pani profesor Wanda Półtawska na temat "Rola mężczyzn w obronie życia". Przypomniała, że mężczyzna nigdy nie jest wolny od ojcostwa i w całej Europie, wiele zależy od ojca dziecka i jego postawy, czy dane dziecko się narodzi. Zachęcała do szukania wzoru w Świętym Józefie.
Za zaangażowanie w obronę życia ludzkiego, jego godności i propagowanie tego Pani Wanda została uhonorowana Europejską Nagrodą Życia im "Matki Teresy z Kalkuty".
To zaszczyt, że mogliśmy w tym uczestniczyć w tak podniosłej chwili.

Na Kongresie nie zabrakło polskich organizacji Pro-Life m.in. Polskiego Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka,
a także Bractwa Małych Stópek.

Były też wystąpienia różnych organizacji i fundacji, które pokazywały jak dziś przekazywać wartości i być przy tym słuchanym.
Bardzo zainteresował nas Piotr Wysocki, który reprezentował Orszak Trzech Króli- największe uliczne jasełka na świecie!
W tym roku będzie to już 6 edycja, a do projektu włączyło się już 117 miast (w zeszłym roku w 90 miastach zgromadziło się 250 000 osób!) i żałuję bardzo, że naszej Bydgoszczy nie ma na liście.

Wzruszającym świadectwem podzieliła się z nami Kaja Godek, podwójna mama, w tym synka Wojtka z zespołem Downa, prężnie działająca w  Fundacji PRO - Prawo do Życia.
Na pewno pamiętacie jej wystąpienie w Sejmie podczas ostatniej debaty nad obywatelskim projektem ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży.

Sobotnie spotkanie zakończyła prezentacja Fundacji Jeden z Nas
Celem Fundacji jest inicjowanie, wspieranie i prowadzenie działalności publicznego w zakresie podejmowania i wspomaganie działań mających na celu ochronę każdego życia ludzkiego i jego godności od poczęcia do naturalnej śmierci.

Bardzo dziękujemy organizatorom za to, że mogliśmy gościć na Jednym z Nas. Brawo! :-)

1 komentarz:

  1. Też byłam na tym Kongresie, wróciłam zachwycona :)
    Pozdrawiam ciepło!
    Ewa Rejman

    OdpowiedzUsuń

 

Obejrzało nas

Tymczasem w Bydgoszczy...