Ads 468x60px

niedziela, 27 stycznia 2013

Jak prosto zrobić zdjęcie panoramiczne?

Wakacje to taki czas, w którym nasze "cyfrówki" ciężko pracują i uwieczniają najpiękniejsze chwile spędzone z najbliższymi. Wspólne wyjazdy są okazją do zwiedzania ciekawych miejsc. Często stoimy przed niezwykłym widokiem i chcielibyśmy go zabrać ze sobą.
A gdyby tak zrobić zdjęcie panoramiczne? :-)
Ha, łatwo powiedzieć - trudniej zrobić! Nie wszystkie aparaty mają wbudowane takie funkcje, jeśli nawet to nie zawsze umiemy je ogarnąć.

Oto nasz prosty sposób na wykonanie własnej panoramy.
 1. Wykonujemy serię zdjęć.
  Jeżeli chcemy mieć panoramę "pionową", układamy aparat "poziomo"; jeśli interesuje nas panorama "pozioma", trzymamy aparat "pionowo".
  UWAGA: Niektóre aparaty mają przycisk / przełącznik oznaczony jako "AEL - Auto Exposure Lock" - jest to blokada ekspozycji. Warto ją włączyć. Da nam pewność, że automat nie będzie zmieniał parametrów dotyczących pomiaru światła.
 2. Pobieramy darmowy program do robienia zdjęć panoramicznych.
 3. Gdy mamy już zrobione zdjęcia, warto pobrać mądry program, który za nas to wszystko poskłada. Polecamy Wam aplikację Microsoft Research Image Composite Editor (ICE).
  Można go pobrać ze strony: http://research.microsoft.com/en-us/um/redmond/groups/ivm/ice/.
  Jego jedyną wadą jest to, że co jakiś czas wymaga reinstalacji - dlatego warto powyższy adres dodać do "Ulubionych". :-)
  Klikamy w "Download for..." i pobieramy plik instalacyjny na nasz komputer.
  Uruchamiamy "zassany" program instalacyjny ICE-x.x.x-for-32-bit-Windows.msi, akceptujemy warunki licencji i klikamy na sugerowane przez producenta przyciski "Dalej".
  Zainstalowany program znajdziemy w menu "Start -> Programy -> Microsoft ICE".
 4. 7 prostych kroków do wykonania własnej panoramy.
 5. Oto efekt naszej pracy:
Prawda, że proste? :-)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

 

Obejrzało nas

Tymczasem w Bydgoszczy...