Ads 468x60px

piątek, 18 stycznia 2013

Czy nasze dzieci są gotowe do szkoły?

Drogi rodzicu, jeżeli bywasz na naszym (lub podobnym) serwisie - to znaczy, że szukasz pomysłu na spędzenie czasu ze swoim maluchem. Nasze wspólne dojrzewanie w rodzicielstwie wynika z tego, że chcemy zaszczepić w naszych dzieciach dobre umiejętności, które być może staną się przysłowiową "wędką". Każda rodzina ma różne pomysły na prowadzenie swoich dzieci. Wychowanie naszych pociech jest także pewnym odzwierciedleniem naszych domów rodzinnych - dobre wzorce staramy się powielać a inne próbujemy (czasem nieudolnie :-)) zreformować według własnych patentów.

Tak czy inaczej, nasza "praca domowa" będzie weryfikowana - na początku w przedszkolu, później w szkole...
Hej, czy macie może w domu 5 - 6 latka i rodzą się w Was strachy, że jego start w szkole przysporzy Wam siwych włosów? Czym właściwie jest ta "gotowość szkolna"?
- Większości rodziców wydaje się, że to dobre przygotowanie intelektualne. Ale nie tylko. To także przygotowanie emocjonalne i społeczne - mówi Dorota Zawadzka, psycholog rozwojowy.
Najprościej rzecz ujmując - nasze dziecko powinno umieć obsługiwać "zawartość piórnika" i być otwarte na nowe wyzwania - dotyczy to zarówno nowych zadań, jak i zawierania nowych znajomości w grupie.

Czy nasze dziecko jest gotowe "na szkołę"? Czy da się to jakoś sprawdzić?
Istnieją różne narzędzia diagnozy gotowości szkolnej 6-latków, na pewno warto też zasięgnąć opinii nauczycieli przedszkolnych. Ale jest coś, co można zrobić dzieckiem samemu, w domu. W tym celu powstał projekt Bazgroszyt.pl Gotowi do szkoły - pierwszy w Polsce serwis dla dzieci, na którym rodzice mogą sprawdzić oraz rozwijać gotowość szkolną swoich 5-6 latków.
Za pomocą specjalnego testu - w formie zabawy - rodzice mogą sprawdzić, czy dziecko osiągnęło taki poziom rozwoju intelektualnego, który pozwoli mu poradzić sobie ze szkolnymi zadaniami. Test został przygotowany przez pedagogów i psychologów dziecięcych i jest zgodny z wymaganiami Podstawy Programowej. Po zrobieniu przez dziecko testu rodzic otrzymuje indywidualną ewaluację ważnych, z punktu widzenia przygotowania do szkoły, umiejętności dziecka, takich jak: porównywanie przedmiotów, analiza i synteza wzrokowa, dostrzeganie prawidłowości, matematyzowanie, rozumowanie przyczynowo-skutkowe, orientacja w przestrzeni i grafomotoryka. Wynik testu da rodzicom informację, nad jakimi umiejętnościami dziecka warto jeszcze popracować.

Na stronie http://bazgroszyt.pl/gotowidoszkoly/ znajdują się gry, zabawy i ćwiczenia, dzięki którym dziecko doskonalić będzie problematyczne obszary.
W końcu to praktyka czyni mistrza! Dzięki ćwiczeniom, dzieci będą mogły usprawnić swoje umiejętności zanim pójdą do szkoły lub je rozwijać w pierwszych miesiącach szkoły.
Dzięki temu rozpoczną naukę w szkole przekonane o swoich umiejętnościach, bez stresu, z pozytywnym nastawieniem do nauki.
Życzymy Wam świetnych wyników w bazgroszytowych testach, powodzenia! :-)


Polecamy także:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

 

Obejrzało nas

Tymczasem w Bydgoszczy...