Ads 468x60px

niedziela, 2 grudnia 2012

Adwent... bo nie samą reklamą człowiek żyje

Dziecięce kanały telewizyjne mają teraz reklamowy czas żniw "pod choinkę", markety "ubrały się" w kolorowe lampki a dziady z białą brodą "robią" za świętego Mikołaja, który nijak nie przypomina św. Mikołaja z Miry. Dziś coraz trudniej nam - dorosłym odnaleźć się w tym wszystkim. Jak pokazać naszym dzieciom, że Wigilia i Boże Narodzenie - dla nas tak bardzo ważne, z choinką i wolnym miejscem przy stole - to coś więcej niż prezenty?

Rozpoczynamy adwent - czas oczekiwania na przyjście Jezusa Chrystusa. Dla katolików to szczególny okres przygotowań do Bożego Narodzenia. Dzisiejsze czytania EDIT (2013-11-29) zapraszają nas do pogłębionej refleksji nad drugim przyjściem Jezusa - aby nasze sumienia były gotowe i nie trwożyły się zbytnio o sprawy doczesne - potrzebujemy modlitwy, umiarkowania i pokory.

Kochami, wchodzimy w piękny czas - pełen znaków i symboli, które mają nam pomóc duchowo przygotować się do nadchodzących świąt.
Od dzisiejszej niedzieli będzie stał w kościele wieniec adwentowy - specjalny świecznik, na którym co tydzień zapłonie nowa świeczka, oznaczającą kolejną niedzielę tego czasu. Mamy cztery niedziele do Bożego Narodzenia i tyle właśnie mamy świec w wieńcu.
W czasie Eucharystii kapłan będzie miał na sobie fioletowy ornat - dobrze nam znany kolor z czasu Wielkiego Postu - w czasie adwentu także ma nam przypominać o czasie nawrócenia.

Od poniedziałku do soboty będą odbywały się roraty - Msze Święte ku czci Najświętszej Maryi Panny - nabożeństwo poranne, w niektórych kościołach jest ono odprawiane wieczorem. Dzieci idą na to spotkanie z lampionami. Tutaj kapłan będzie ubrany w ornat biały / błękitny - używany w czasie uroczystości Maryjnych. Dodatkowo spotkamy w świątyni białą / złotą świecę przepasaną wstążką lub mirtem - tzw roratkę - symbol Maryi niosącej w swym łonie Jezusa Chrystusa - prawdziwą światłość.

W okresie adwentu można też spotkać w kościele schody / drabinę i figurkę symbolizującą małego Jezusa, schodzącego każdego dnia po jednym schodku - zbliżającego się do żłobu w Betlejem, będącego też coraz bliżej nas.

Życzymy Wam dobrego adwentu!

1 komentarz:

 

Obejrzało nas

Tymczasem w Bydgoszczy...