Ads 468x60px

niedziela, 29 stycznia 2012

Szanty - trzy słowa o mało znanej scenie, która daje wielką radość śpiewania.

Górale zwykli nas witać takim zdaniem: "Wy z Bydgoszczy? No to blisko do morza macie!". Tak, 168 kilometrów to tylko 2 godziny jazdy samochodem i już pluskamy się w Bałtyku. ;-)

Parę lat temu nasi przyjaciele zaprosili nas na festiwal muzyki szantowej. Wybraliśmy się tam z mieszanymi uczuciami... ale po paru minutach "szczęki nam opadły" i zaraziliśmy się tym graniem na dobre.
Czemu o tym piszę w portalu dla rodzin? Bo szanty mają wiele wartości, które warto zaszczepić w dziecku.
Jak podaje serwis Szanty24.pl: "Szanta – pieśń pracy, była przede wszystkim akompaniamentem do codziennym czynności związanych z obsługą żagli, lin, kabestnów, kotwic itp.". W tekstach szant znajdziemy takie ważne sprawy jak: pracowitość, wspólne dążenie do celu, bohaterskie czyny, hołd dla przodków, chwała dla zwycięzców, wspomnienia o bitwach i radość we wspólnym biesiadowaniu. Oczywiście można się przyczepić, że być może niektóre pieśni mogą być dla dziecka nieodpowiednie, ale gdy posłuchamy dzisiejszych hitów... Z innej strony - od tego jesteśmy my, aby zawsze wybierać perełki. :-)
Dlaczego jeszcze warto słuchać szant? Słowa pieśni bardzo łatwo wpadają w ucho, świetnie powtarza się rytmiczne refreny i teksty pełne pozytywnej motywacji. Znaczna część szant nadaje się do odtańczenia i do podrzucania najmłodszych. :-) Szantymeni są profesjonalistami, więc to co robią, jest absolutnie perfekcyjne.
Drodzy rodzice, musicie także wiedzieć, że scena szantowa jest swego rodzaju fenomenem wspólnoty. Nie znajdziecie tutaj podziału na gwiazdy i całą resztę. Ba, trudno także znaleźć bariery między grającymi a słuchającymi. Rodzina szantowa trzyma się zawsze razem, cieszy się ze wspólnego grania i śpiewania. Na koncertach szantowych wszyscy śpiewają, dzieci tańczą i skaczą, każdy się szanuje i jest dla sobie radością. Warto też wspomnieć o pewnej solidarności tej sceny, która polega na tym, że gdy ktoś jest w potrzebie - bo zmaga się z chorobą, organizuje jakiś ważny projekt - zawsze może liczyć na pomoc innych zespołów i wszystkich "szantymaniaków".
Nam szanty towarzyszą w czasie zabaw i w długich trasach - na życzenie Dorotki, która ma kilka swoich ulubionych piosenek. :-)


Festiwal Piosenki Żeglarskiej
Charzykowy 2010

Mili rodzice, warto pochylić się nad tym tematem, musicie wybrać się na koncert szantowy, obowiązkowo zaplanujcie sobie urlop tak, aby wybrać się na szantowy festiwal. Stopy wody pod kilem!

Przydatne adresy:
Na koniec zapraszam Was na występ Prawdziwych Pereł:


Prawdziwe Perły - Francuzka i Burza
Koncert Port Pieśni Pracy 2011
Tychy, Paprocany
autor: AhojYachting

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

 

Obejrzało nas

Tymczasem w Bydgoszczy...